WALDEMAR ZABORSKI


Idź do treści

O MNIE

Waldemar Zaborski urodził się 20 maja 1949 roku w Złotoryi. Gitarzysta wirtuoz, pedagog, aranżer, animator kultury, showman estradowy, juror. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gitary: prof. Jan Oberbek (rok I) oraz prof. Krzysztof Kossakowski (do końca studiów). W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach oraz mandolinie. Pierwszym nauczycielem był jego ojciec Feliks, który zafascynował go grą na skrzypcach.

W latach 1969-1971 gry na skrzypcach uczył się u Haliny Purol w Złotoryi oraz w latach 1971-1973 u Józefa Cymera w Legnicy kończąc Państwową Szkołę Muzyczną z wyróżnieniem. W tym czasie uczył się gry na gitarze klasycznej u Anny Doleckiej, pod kierunkiem której zajął I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Społecznych Ognisk Artystycznych. W okresie od 1968 do 1973 r. miał pięcioosobowy zespół rozrywkowy "Świt" będąc instruktorem muzyki w Złotoryjskim Domu Kultury. W latach 1973-1976 uczęszczał do PSM II stopnia we Wrocławiu w klasie gitary dr Donata Serdapolskiego.

W roku 1977 otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Esztergom na Węgrzech otrzymując zaproszenie na dyrektora 150 osobowej orkiestry gitarowej, którą przygotował do koncertów finałowych na kolejnych sześciu festiwalach.


Pracując w szkołach muzycznych we Wrocławiu, w latach 1973-1978, stworzył podstawy intensywnej metody nauczania gry gitarowej, co zaowocowało lawiną nagród (35 nagród dla uczniów z Wrocławia).


W 1982 r. ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie u prof. Krzysztofa Kossakowskiego – Katedrę Muzyki Dawnej gitary: 6-cio i 10-strunowe. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich w Polsce, Węgrzech, Grecji, Francji u profesorów takich jak: A. Kowalczyk, J. Nalepka, Jad Azkoul, Ichiro Suzuki, Abel Carlevaro, od którego otrzymał "Certyfikat Mistrzowski". W 1979 r. wystąpił z recitalem i w Jury na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Volos w Grecji, na zaproszenie światowej sławy gitarzysty greckiego Costasa

PODSUMOWANIE KWALIFIKACJI

Gitarzysta, wirtuoz, pedagog akademicki, animator kulturywielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskichw składzie jury na konkursach krajowych i zagranicznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez takich światowych wirtuozów jak: Abel Carlevano (Urugwaj), Ichiro Suzuki (Japonia), Jad Azcoul (USA), prof. J. Nalepka, prof. K. Soliński, Jan Oberbekści pedagogiczne i interpersonalne.

WYBRANE OSIĄGNIĘCIA

Zasłużony działacz kultury – Nagroda Ministra Kultury i Sztukiłota odznaka za pracę społeczną dla miasta Krakowawielu czołowych gitarzystów i pedagogów (do 1988r. zdobycie 120 nagród przez uczniów)wielu audycji radiowych w Radio Wrocław, Kraków, Kielce i programów telewizyjnych2000r. – „Krakowskie Duo Gitarowe – El Incendio Liberio” z Andrzejem Świerkoszem (oraz z Tadeuszem Spyrą i Grzegorzem Szymcem)
Akompaniament do występu sopranistki Marii Freudenthal von Kleina podczas występu w Hamburgu we wrześniu 2006r.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego